Довиждане, училище! Здравей, ваканция!

С много радост, усмивки и празнично настроение учениците от начален клас отбелязаха успешния край на учебната година.

Пред родители, учители и гости децата представиха празнична програма с песни, стихотворения, образователни игри и забавни предизвикателства. Те показаха колко много са научили през годината, демонстрирайки своите знания и умения по български език и математика.

Особено вълнуващ момент беше връчването на грамотите и книжките – заслужена награда за положения труд, старанието и постигнатите успехи.

Изпращаме още една година, изпълнена с нови знания, приятелства и незабравими моменти. Благодарим на всички ученици, родители и учители за усилията, подкрепата и споделените успехи!

Пожелаваме на децата весела, слънчева и безгрижна ваканция, изпълнена с много игри, усмивки и приключения!

???? До нови срещи през есента!

Красотата на словото

Ученици от ОУ „Климент Охридски“ – с. Смолница участваха в конкурса за художествено четене „Красотата на словото“, организиран от Община Добричка по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура.
С вдъхновение и артистичност те рецитираха стихове и представиха произведения на български автори, демонстрирайки любов и уважение към българския език и литература.
С отлично представяне в конкурса за художествено четене „Красотата на словото“ се отличиха:
Мариян Билент Джемайдин от 7. Клас – II място;
Невзат Гюлбахар Джеват от 6. Клас – II място.
Поздравяваме нашите ученици за достойното представяне и им пожелаваме още много успехи!

24 май

ОУ „Климент Охридски“ – с. Смолница отбеляза тържествено 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Учениците представиха празнична програма, изпълнена със стихове, песни и танци, посветени на българското слово, знанието и духовността. С много вдъхновение и талант те изразиха своята признателност към делото на светите братя Кирил и Методий и към всички, които съхраняват и развиват българската култура и образование.

В тържествената атмосфера бяха връчени грамоти на ученици за постигнати успехи, активно участие в училищния живот и достойно представяне на училището през учебната година.

С много настроение, гордост и уважение към българската писменост ученици, учители, родители и гости заедно отбелязаха един от най-светлите и обичани български празници – празник на знанието, просветата, културата и духовността.

Честит 24 май! Нека пазим словото, да ценим знанието и с гордост да носим българския език в сърцата си!

150 години от Априлското въстание

Учениците от ОУ „Климент Охридски“ – с. Смолница отбелязаха тържествено 150-годишнината от Априлското въстание.
Чрез мултимедийна презентация те се запознаха с интересни факти и малко известни моменти от живота и делото на героите от Батак, Панагюрище, Клисура и Копривщица.
Празникът бе огласен от възрожденски песни, които създадоха вълнуваща и тържествена атмосфера.
Денят се превърна в истински урок по родолюбие, който ни напомни, че свободата е извоювана с много жертви и смелост.
Днес, 150 години по-късно, ние помним.
Помним героите, които избраха свободата пред живота.
Поклон пред подвига им!

22 април – Ден на Земята

В нашето училище отбелязахме Деня на Земята с много усмивки, знания и вдъхновение. ????
Учениците се запознаха с интересно и поучително видео, от което научиха защо отбелязваме този важен ден и как всеки от нас може да допринесе за опазването на природата – дори с малки, но значими действия в ежедневието си.
След това се проведе викторина с въпроси, която предизвика истински ентусиазъм сред децата. Най-малките ученици показаха впечатляващи знания, бяха изключително активни и нетърпеливи да отговарят, превръщайки събитието в истински празник на любознателността и грижата за нашата планета.
Наученото намери и своето практическо приложение – учениците с ентусиазъм се включиха в почистването на училищния двор и показаха, че грижата за природата започва от нас самите. ????
Нека заедно продължим да пазим Земята – нашия дом! ????????
   

Великден

Великденско вдъхновение и споделени традиции
И тази година Велики четвъртък ни събра около една от най-обичаните български традиции – боядисването на великденските яйца.
С много старание и въображение учениците, заедно с г-жа Русева от НЧ „Стефан Караджа – 1942 година“, се потопиха в празничната атмосфера и създадоха красиви и пъстри великденски яйца.
Първото яйце, както повелява обичаят, беше червено – символ на здраве, нов живот и възкресение. В народните вярвания червеният цвят носи защитна сила – пази от злото и носи благополучие и късмет в дома. Затова то се съхранява с особено внимание като символ на вяра, закрила и светлина.
Срещата беше изпълнена с топлина, споделени истории и усмивки и ни напомни колко е важно да пазим традициите живи и да ги преживяваме заедно.
Нека Великден донесе във всеки дом мир, надежда и благополучие!

Всяка година на 8 април – Международния ден на ромите – учениците от ОУ „Климент Охридски“ с. Смолница с ентусиазъм се включват в празника, организиран от Община Добричка.
Тази година те се представиха с вдъхновяващ танц, с който показаха талант, настроение и уважение към културното многообразие. Участието им отново се превърна в повод за гордост и доказателство за значението на толерантността, приятелството и единството.

На 31 март 2026 г. в заседателната зала на община Добричка, кметът Соня Георгиева награди класираните ученици в конкурса за най- красива мартеница, организиран от МКБППМН.
Сред тях отличени бяха и наши ученици:
1-ва възрастова група (I-IV кл.)
Хадил Хатаф IV клас-I място 2-ра възрастова група (V-VII кл.)
Даниел Росенов VI клас- I място
Невзат Джеват VI клас – I място
Наталия Иванова VI клас – III място
Всички наградени получиха грамоти и подаръци като признание за вложения труд и талант.
Поздравления за участниците и пожелания за още много вдъхновение и успехи!

„Въртележка на парите“

Урок-театър „Въртележка на парите“ в нашето училище

Вълнуващо премина инициативата „Да завъртим Въртележка на парите – заедно“, част от Global Money Week 2026, реализирана в ОУ „Климент Охридски“ с. Смолница.

Урокът-театър се превърна в истинско учебно преживяване, в което учениците не бяха просто участници, а актьори и съавтори на спектакъла. Те активно се включиха в изграждането на своите роли – от разпределянето на персонажите до създаването на сценичен образ чрез аксесоари, движения и поведение на сцената.

С много въображение и ентусиазъм децата пресъздадоха важни уроци за парите и тяхното разумно използване, като учеха чрез преживяване, игра и творчество.

Гости на събитието бяха читалищният секретар г-жа Русева, родители, учители и ученици, които споделиха емоцията от това вдъхновяващо представление.

Специални благодарности на създателите на този вдъхновяващ урок-театър, който превръща ученето във вълнуващо преживяване!

Благодарим на всички малки актьори за таланта и отдадеността!

#GMW2026 #VartelezkaNaParite #IFG #FLI #Edu5bg

БДП

На 18.03.2026 г. в Обучителния център в село Паскалево се проведе Общински кръг на националното състезание по БДП. Заедно с още 6 отбора се състезавахме в два кръга. Учениците решаваха тест и участваха в практическа част- управление на велосипеди. Целта на състезанието е да подпомогне възпитанието на учениците в култура на поведение на пътя и да насочи към спазване на правилата за безопасност. На състезанието присъстваха и служители от Второ РПУ на МВР, които направиха демонстрация по безопасност на движение по пътищата.